




Kamera-megfigyelő rendszer
Számos létesítményben, közterületen találkozunk kamerákkal. Ezek a kamerák hivatottak növelni az emberek biztonságérzetét. Megfigyelő rendszerek telepítésénél sokféle kihívásnak kell megfelelni. Annak érdekében, hogy a telepített rendszer minden felhasználói igénynek megfeleljen, pontosan meg kell határoznunk a megfigyelés tárgyát, környezetét és az ott uralkodó körülményeket. Ezek a tulajdonságok fogják meghatározni a rendszer műszaki paramétereit, a felhasznált eszközök típusát.
A következő két ábra a megfigyelő rendszerek elvi felépítését szemlélteti:
1. ábra: Analóg megfigyelő rendszer
2. ábra: IP megfigyelő rendszer
Az ábrák jól szemléltetik, hogy milyen -főbb- eszközökre van szükségünk egy megfigyelő rendszer kiépítéséhez. Ezen eszközök rövid ismertetőjét olvashatják a további bekezdésekben.
Kamerák
A kamerák képesek szélesebb spektrumban érzékelni a fényt, mint az emberi szem. A számunkra láthatatlan infravörös tartományban is használhatók a kamerák. Ennek köszönhetően lehetőségünk nyílik alacsony szintű környezeti megvilágítás mellett is értékelhető képanyag rögzítésére. Ahhoz, hogy éjszakai is tudjunk megfigyelést végezni, 2 különböző kialakítású kamerát alkalmazhatunk:
-
IR (infravörös) LED-ekkel kiegészített kamerák
-
IR szűrős kamerák
Az IR LED-ekkel felszerelt kamerák nem keltenek feltűnést, hiszen fényüket mi emberek nem látjuk. Az IR szűrős kamerák automatikusan vagy manuálisan állnak/állíthatók be az infratartomány érzékelésére.
Az IR szűrő egy optikai üveg, ami a kamera lencséje és a képérzékelő elem között található. Ekkor az infravörös hullámok nem jutnak a képérzékelő elembe. Ez azért fontos, mert ha nem kerül be a szűrő, és nappali fényviszonyok mellett is érkezik infravörös fény a kamerába, torzulnak a kamerakép színei. Sötétedéskor az IR szűrő automatikusan/manuálisan (kamera típusától függ) eltávolítható. Ebben a pillanatban a kamera átvált éjszakai üzemmódba, ugyancsak azért, hogy torzulás mentes legyen a a rögzített kép.
A kamerák kiválasztásánál sok szempont dönti, hogy melyik lesz a legideálisabb. Most néhányat felsorolunk a teljesség igénye nélkül:
-
technológia alapján: analóg/ IP hálózati kamerák
-
kialakítás alapján: fix/ dóm/ PTZ dóm/ kültéri/ beltéri kamerák
-
felbontás: VGA(640×480)/ HD720(1280×720/ SXGA(1280×1024)
-
fókusztávolság: fix fókusz/ variofókusz
-
támogatott tömörítés: H.264/ MPEG-4/ Motion JPEG
Rögzítők
Az IP alapú memgfigyelő rendszereknél alap esetben digitális úton történik a rögzítés. Az analóg rendszereknél is megjelentek már a digitális rögzítők, a DVR-ek. A kamerák számától és a rögzített képanyag kívánt hosszától (20-30 nap) függ ezen eszközök kapacitása.
A rögzítés történthet:
-
PC-alapon (digitalizáló kártyák, felügyeleti szoftverek segítségével)
-
célhardveren (DVR, hálózati video-szerverek)
Annak érdekében, hogy a rendelkezésre álló tárhelyet minél hatékonyabban használjuk ki, érdemes figyelnünk arra, hogy az adott rögzítő, melyik tömörítési formákat támogatja:
-
JPEG
-
Motion-JPEG
-
MPEG
-
H.264
A hálózati csatlakozóval rendelkező digitális rögzítők képanyaga is elérhető távolról, az Interneten keresztül. Az IP hálózatban lévő szervereknél ez alapkövetelmény.
A távoli elérésnek köszönhetően, megnézhetjük ingatlanunk élőképét, vagy eseménylistáját akkor is, ha több ezer kilométerre tartózkodunk a megfigyelt objektumtól. Ritkán látogatott nyaralókat, hétvégi házakat így felügyelet alá vonhatunk.
Képátvitel
A kamerák által küldött képeket a rögzítő eszköz a felsorolt módok egyikén keresztül kapja meg:
-
koax kábelen
-
optikai kábelen
-
rádiófrekvencián
-
csavart érpáron
Rövid ismertetőnknek az volt a célja, hogy a kamera- megfigyelő rendszerek alapjait bemutassa. Amennyiben kérdése merült fel, vagy élőben szeretné megtapasztalni a ma forgalomban kapható kamerák sokoldalúságát, vegye fel cégünkkel a Kapcsolatot, és látogasson el Irodánkba.
Híreink
-
2011.07.13.
-
2011.05.30.
-
2011.01.17.
-
2010.12.10.
-
2010.05.05